Hilton La Jolla Torrey Pines Rd. La Jolla Ca 92037 6pm cocktails 7pm dinner

2008 Award Recipients

R.B. Woolley Graduate Leadership Award
Jessica M. Godin

Undergraduate Leadership Award
Jeffrey J. Mounzer

Tau Beta Pi Outstanding Professor Award
Vitali F. Nesterenko

Outstanding Alumnus Award
Maurizio Seracini '73

Outstanding Executive Award
Bernard M. Gordon

2008 Award Recipient Videos

Get the Flash Player to see this player.
play video

Past Recipients

Outstanding Executive Award

2006 Roberto Padovani
Qualcomm

2004 Steve Hart
Viasat

2003 Robert E. Englekirk
Robert Englekirk, Inc.

2002 Tina Nova
Genoptix

2002 Ake Persson
Ericsson Wireless Communications

2001 Todd Gutschow
John Mutch
HNC Software

2001 Scott McClendon
Overland Data

2000 Harry Gruber
Kintera

2000 Joel Holliday
David Rickey
AMCC

1999 David Esbeck
Solar Turbines

1998 Tei Iki
Sony

1997 James A. Bixby
Rockwell Semiconductor Systems

Outstanding Alumnus Award

2006 Dogan Koslu '91
2004 Shonte J. Wright '97
2003 Marco Thompson '79
2002 Hossein Eslambolchi '81 '84
2001 Rick Kornfeld '82
2001 John Brooks Slaughter '71
2000 Dan Alspach '66
2000 Brian Kenner '89
2000 Chung K. Law '73
1999 Erik T. Engelson '84
1999 A Currie Munce Jr. '79
1999 Greg Papadopoulos '79
1998 Robert Akins '83
1998 Richard Sandstrom '72 '76 '79
1997 David C. Schwab '79

Tau Beta Pi Outstanding Professor Award

2006 Richard Ord
2005 Shu Chien
2004 Stefan Llewellyn Smith
2003 Farrokh Najmabadi
2002 Chia Ming Uang
2001 Geoff Voelker
2000 Keiko K. Nomura

Undergraduate Student Leadership Award

2007 Jenny Rhymer '07
2006 Micah Bayless '06
2005 Lindsey Desalvo '05
2005 Yan Zheng '05
2004 Benjamin J. Graham '04
2003 Stephanie Culler '03
2002 Steven White '02
2001 Karmina Bustamante '01
2001 Mehrdat "Doc" Khaleghi '01 '05
2001 James Nielsen '01
2000 Heidi Buck '01 '02
1999 Neil Gupta '99
1998 April Tse '98
1997 David G. Trevino '97

Graduate Student Research Award

2006 Robert Saperstein
2004 Valerie Lieu Tsang '00 '04
2003 Dirk Albrecht, '97, '05
2002 Vicki Chin '01 '04
2001 Mihrimah Ozkan '01
2000 Max Rotunno '00
1999 Lelli Van Den Einde '97 '01
1999 Pedro Silva '98
1998 Daniel Hartmann '97 '01
1997 Rigoberto Burgueno '93 '94 '99
1997 Andrew Davol '95 '98
1997 Lei Zhao '99
1997 Markus Wernli '96 '99

Special Awards

Distinguished Citizenship Award

1998 Irwin and Joan Jacobs

Philanthropy Award

1999 Charles Lee Powell Foundation
1999 The Whitaker Foundation

Engineering Recognition Award

2000 Steve Flaim
2000 Donald Spencer
1998 Thomas Dillon
1998 Richard Joy

Teams in Engineering Service Award

St. Paul's Senior Homes & Services Digital Nursing Team
Loren M. Baxter, Mukul R. Kumar, Taurin P. Tan-Atichat