COVID-19 Updates

Information is available for the campus community on the Return to Learn website. Please get vaccinated and stay up to date with County and State guidelines as well as CDC recommendations.

Best teacher awards

 

Honoring our faculty

The first line of our mission is to educate tomorrow's technology leaders. Our faculty take that mission seriously, continually innovating their pedagogy to ensure our students are equipped to tackle tomorrow's greatest challenges.

The Best Teacher Award honors the faculty member from each department who earned the highest praise in student surveys that year.

 

OscarVazquezMena.jpg

Oscar Vazquez-Mena
2019-20 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

JoseRestrepo_0.jpg

José Restrepo
2019-20 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING 

SaharnazBaghdadchi.jpg

Saharnaz Baghdadchi
2019-20 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

NiemaMoshiri.jpg

Alexander Niema Moshiri
2019-20 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

BruceWheeler.jpg

Bruce Wheeler
2019-20 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

YousefBahadori

Mohammad "Yousef" Bahadori
2019-20 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

 

Francisco Contijoch
2018-19 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Duygu Kuzum
2018-19 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Maziar Ghazinejad
2018-19 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Shaochen Chen
2018-19 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Sorin Lerner
2018-19 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

 Daniel Sievenpiper

Daniel Sievenpiper
2018-19 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

 

Bruce Wheeler
2017-18 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Francesco Lanza di Scalea
2017-18 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Keiko Nomura
2017-18 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Paul Siegel
2017-18 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Joseph Politz
2017-18 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

 

Stephanie Fraley
2016-17 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Janine Tiefenbruck
2016-17 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Boubacar Kante
2016-17 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

James Friend
2016-17 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

​Vlado Lubarda
2016-17 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

John Kosmatka​
​2016-17 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Pedro Cabrales
2015-16 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Leo Porter
2015-16 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Vikash Gilja
2015-2016 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
UNDERGRADUATE

Ian Galton
2015-2016 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
GRADUATE

Paul Siegel
2015-2016 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
GRADUATE

Nate Delson
2015-2016 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Aaron Drews
2015-2016 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Gilberto Mosqueda
2015-2016 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Pedro Cabrales
2014-15 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Ronald Graham
2014-15 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Shadi Dayeh
2014-15 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

David Saintillan
2014-15 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Andrea Tao
2014-15 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Gilberto Mosqueda
2014-15 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Pedro Cabrales
2013-14 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Drew Hall
2013-14 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Alon Orlitsky
2013-14 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
GRADUATEi

Darren Lipomi
2013-2014 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Patrick Fox
2013-2014 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Mia Minnes
2013-2014 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

 

Shankar Subramaniam
2012-13 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Christine Alvarado
2012-13 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Kevin B. Quest
2012-13 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Patrick Mercier
2012-13 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
GRADUATE

Tom Bewley
2012-13 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Justin Opatkiewicz
2012-13 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Benson Shing
2012-13 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Shankar Subramaniam
2011-12 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Paul Kube
2011-12 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Robert Lugannani
2011-12 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Geo Papen
2011-12 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
GRADUATE

Mark Anderson
2011-12 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Don Sirbuly
2011-12 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Patrick Fox
2011-12 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Pedro Cabrales
2010 - 11 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Sanjoy Dasgupta
2010 - 11 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Truong Nguyen
2010 - 11 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Eric Lauga
2010 - 11 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Joseph Wang
2010 - 11 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Benson Shing
2010 - 11 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Francesco Lanza
2010 - 11 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Geert W. Schmid-Schoenbein
2009 - 10 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Joseph Pasquale
2009 - 10 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Joe Ford
2009 - 10 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Nate Delson
2009 - 10 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Liangfang Zhang
2009 - 10 Best Teacher Award
NANOENGINEERING

Hyonny Kim
2009 - 10 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Jeff Hasty
2008 - 09 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Beth Simon
2008 - 09 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Truong Nguyen
2008 - 09 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

David Miller
2008 - 09 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Sadik Esener
2008 - 09 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

John Kosmatka
2008 - 09 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Geert W. Schmid-Schoenbein
2007 - 08 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Gary Gillespie
2007 - 08 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Gabriel M. Rebeiz
2007 - 08 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Vlado Lubarda
2007 - 08 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Joel P. Conte
2007 - 08 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Vitali F. Nesterenko
2007 - 08 Best Teacher Award
TAU BETA PI TEACHER OF THE YEAR
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Paul H. Siegel
2007 - 08 Best Teacher Award
TESC OUTSTANDING TEACHER AWARD - ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

 

Jeff Omens
2006 - 07 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Elizabeth A. Simon
2006 - 07 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Truong Nguyen
2006 - 07 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Vlado Lubarda
2006 - 07 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Chia-Ming Uang
2006 - 07 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Keiko K. Nomura
2006 - 07 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING
TAU BETA PI TEACHER OF THE YEAR

 

Geert W. Schmid-Schoenbein
2005 - 06 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Rick Ord
2005 - 06 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Ian A. Galton
2005 - 06 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Keiko K. Nomura
2005 - 06 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Joel P. Conte
2005 - 06 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Peter Chen
2004 - 05 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Rick Ord
2004 - 05 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Robert Lugannani
2004 - 05 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Keiko K. Nomura
2004 - 05 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Joel P. Conte
2004 - 05 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Jeff Omens
2003 - 04 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Rick Ord
2003 - 04 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Kevin B. Quest
2003 - 04 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Vlado Lubarda
2003 - 04 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Jose I. Restrepo
2003 - 04 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Llewellyn Smith
2003 - 04 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING
TAU BETA PI TEACHER OF THE YEAR

 

Gary Huber
2002 - 03 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Rick Ord
2002 - 03 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Robert Lugannani
2002 - 03 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Anne Hoger
2002 - 03 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Yael Van Den Einde
2002 - 03 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

Farrokh Najmabadi
2002 - 03 Best Teacher Award
TAU BETA PI TEACHER OF THE YEAR - ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

 

Andrew McCulloch
2001 - 02 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Mike Bailey
2001 - 02 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Laurence Milstein
2001 - 02 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Keiko K. Nomura
2001 - 02 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Pao C. Chau
2001 - 02 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Chia-Ming Uang
2001 - 02 Best Teacher Award
TAU BETA PI TEACHER OF THE YEAR - STRUCTURAL ENGINEERING

 

Jeff Omens
2000 - 01 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Sangeeta Bhatia
2000 - 01 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Mike Bailey
2000 - 01 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

David Russ
2000 - 01 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

George Varghese
2000 - 01 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Laurence Milstein
2000 - 01 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Elias Masry
2000 - 01 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Keiko K. Nomura
2000 - 01 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Sia Nemat-Nasser
2000 - 01 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Pao C. Chau
2000 - 01 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Chia-Ming Uang
2000 - 01 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

 

Jeff Omens
1999 - 00 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Geert W. Schmid-Schoenbein
1999 - 00 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Mike Bailey
1999 - 00 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Laurence Milstein
1999 - 00 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Elias Masry
1999 - 00 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Keiko K. Nomura
1999 - 00 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Sia Nemat-Nasser
1999 - 00 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Pao C. Chau
1999 - 00 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Chia-Ming Uang
1999 - 00 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Jeff Omens
1998 - 99 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Geert W. Schmid-Schoenbein
1998 - 99 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Mike Bailey
1998 - 99 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

David Russ
1998 - 99 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Jack Keil Wolf
1998 - 99 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Dave Tribolet
1998 - 99 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Pao C. Chau
1998 - 99 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Chia-Ming Uang
1998 - 99 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Jeff Omens
1997 - 98 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Geert W. Schmid-Schoenbein
1997 - 98 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Joseph Pasquale
1997 - 98 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Laurence Milstein
1997 - 98 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Juan Lasheras
1997 - 98 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Anne Hoger
1997 - 98 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Hidenori Murakami
1997 - 98 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Stanley Middleman
1997 - 98 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

John Kosmatka
1997 - 98 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Robert L. Sah
1996 - 97 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Mike Bailey
1996 - 97 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

David Russ
1996 - 97 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Laurence Milstein
1996 - 97 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Juan Lasheras
1996 - 97 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Sia Nemat-Nasser
1996 - 97 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Stanley Middleman
1996 - 97 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Nigel Priestley
1996 - 97 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

Robert L. Sah
1995 - 96 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

David A. Gough
1995 - 96 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Keith Muller
1995 - 96 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Robert Lugannani
1995 - 96 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Gil Hegemier
1995 - 96 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Pao C. Chau
1995 - 96 Best Teacher Award
CHEMICAL ENGINEERING

Chia-Ming Uang
1995 - 96 Best Teacher Award
STRUCTURAL ENGINEERING

 

John Semple Galbraith
1994 - 95 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Ramamohan Paturi
1994 - 95 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Robert Lugannani
1994 - 95 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Juan Lasheras
1994 - 95 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

Sia Nemat-Nasser
1994 - 95 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

 

Robert L. Sah
1993 - 94 Best Teacher Award
BIOENGINEERING

Bill Griswold
1993 - 94 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING

Ken Kreutz-Delgado
1993 - 94 Best Teacher Award
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING

Juan Lasheras
1993 - 94 Best Teacher Award
MECHANICAL & AEROSPACE ENGINEERING

 

Joseph Pasquale
1992 - 93 Best Teacher Award
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING